پورتال اداره كل آموزش و پرورش استان بوشهر
کدمطلب: 9JNqaEV1      تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۲/۳۰ ۱۱:۰۱:۲۴      تعداد بازديد اين صفحه:  ۸۶۱

راز ماندگاری نوروز

مرتضی درویشی مشاور امور جوانان مدیرکل آموزش و پرورش استان بوشهر

نوروز آیینی چند هزار ساله است که علیرغم فراز و فرود های تاریخی، هم چنان در میان پارسی زبانان جهان عزیز داشته و هر ساله با پویایی هر چه تمام برگزار می شود. در باره نوروز بسیار گفته اند و از اهمیت جایگاه آن در شکل گیری هویت ملی و تاریخی کم و بیش آگاهیم.
می دانیم که یکجانشینی و زندگی مبتنی بر کشاورزی، زیربنای شکل گیری تمدن ها بوده است و تمدن های شکل گرفته در فلات ایران نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

اگر حیات تاریخی ایران را مطالعه کنیم در می یابیم ایرانیان، آغاز فصل ها -از جمله بهار- را جشن می گرفتند تا از یزدان و نیروهای فرا طبیعی برای رونق کار و زندگی خود استمداد بطلبند. ساکنان اقلیم خشک ایران همیشه چشم یاری به سخاوت آسمان داشته اند. لذا جشن ها علاوه بر شادی که در نهاد ایرانیان ساری و جاری است جوششی روحانی برای برکت بخشی به روزی و روزگار خود بوده است.

بیان مطلب فوق نافی طبع مدنی و فرهنگی ایرانیان که همواره در متن حرکت تاریخی خود تمدن آفرین و تاریخ ساز بوده اند نیست بلکه کوششی برای شناخت بیشتر نوروز است.

بر خلاف دیدگاه اختلافی که امروزه در عرصه سیاسی و حتی بخش هایی از جامعه ایرانی و عربی شکل گرفته است، باید گفت همگرایی مذهبی با مسلمانان از شاخص های مهم ماندگاری نوروز بوده است؛ زیرا جشن نوروز هرگز در مقابل آیین های دینی قرار نگرفت و بزرگان دین و آموزه های دینی اسلام نیز مؤید نوروز بودند و اینگونه نوروز به میراث مشترک معنوی تبدیل شد و توانست در هجوم حوادث تاریخی محفوظ بماند.

یکی از مسائل مهم در خصوص رابطه نسل امروز با نوروز، پاسخ به این پرسش است که آیا نسل کنونی می تواند آیین های ایرانی و در راس آن نوروز را با اصالت واقعی شان به نسل های بعد منتقل کند؟

علاوه بر نقش رسانه ها و دستگاه تعلیم و تربیت رسمی و غیر رسمی در تحقق این امر، به باور این قلم اگر بخواهیم از جشن نوروز برای انتقال نامناسب آن چیزی که خود مایل هستیم به نسل جوان استفاده کنیم به نتیجه عکس می رسیم. باید گذاشت جامعه انتخاب آزادانه و آگاهانه داشته باشد. یقینا هر جا الزام و اجبار در جامعه ایجاد کنیم زمینه را برای مشکلات آسیب زا آماده کرده ایم.

موردی جهت نمایش و جود ندارد.
دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط آموزش و پرورش در سایت منتشر خواهد شد «پیام‌هایی که شامل تهمت یا افترا باشدمنتشر نخواهد شد» پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد
آخرین اخبار
اخبار برگزیده
دیدگاه