پورتال اداره كل آموزش و پرورش استان بوشهر
کدمطلب: EkXMVwmT      تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۳/۱۳ ۰۹:۵۶:۵۱      تعداد بازديد اين صفحه:  ۲۹۳
حسین درتاج

انتخاب آزادانه و آگاهانه شاخه و رشته تحصیلی دانش آموزان

بستر لازم برای انتخاب آزادانه و آگاهانه شاخه و رشته تحصیلی دانش آموزان فراهم شده است

حسین درتاج معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش وپرورش استان درگفتگو با خبرنگاران گفت: با پایان یافتن امتحانات خرداد و اعلام نتیجه ، 14 هزاردانش آموز پایه نهم استان برای انتخاب  شاخه و رشته هدایت  می شوند.

حسین درتاج در این نشست خبری افزود: برای دانش آموزان  پایه نهم پس از برگزاری امتحانات خرداد و مشخص شدن نمرات و تکمیل فرایند هدایت تحصیلی با برگزاری آزمونهای مشاوره ای  و سایر بررسیها فرم هدایت تحصیلی صادر  و توسط مشاوران  و مدیران به رشته های مورد علاقه هدایت خواهند شد.

وی با اشاره به  رویکرد انتخاب آگاهانه و آزادانه  و توجه به توسعه متوازن شاخه ها و رشته ها شامل کاردانش، فنی وحرفه ای و نظری، خاطرنشان کرد: در هدایت تحصیلی عناصر  مختلفی نقش دارند که عبارتند از خود دانش آموز، والدین، دبیران، مدیر مدرسه و مشاور و در این فرآیند علاوه بر عناصر مذکور  عملکرد تحصیلی  دانش آموز و آزمونهای مشاوره ای  نقش دارند.

درتاج خاطرنشان کرد: متاسفانه بیشتر توجهات دانش آموزان و والدین بر روی رشته های  نظری و به ویژه علوم تجربی است  و این امر  ناشی از تصوراتی است  که  درباره آینده شغلی خود دارند و  در استان بوشهر 50 درصد دانش آموزان شاخه نظری در همین رشته وارد شده اند.

وی ادامه داد: این درحالی است که اکثر  فارغ التحصیلان این رشته به دلیل تعدد و تراکم  بیش از حد   داوطلبین در رسیدن به رشته های  مورد دلخواه خود  در دانشگاهها ناکام می مانند و شانس قبولی کمتری در کنکور دارند. به همین دلیل انتظار می رود اولیای دانش آموزان با انتخاب رشته های شاخه فنی و حرفه ای و کار دانش مسیر شغلی و  آینده فرزندان خود را تضمین کنند.

به گفته وی، بررسی ها نشان می دهد 70 درصد فارغ التحصیلان شاخه فنی و حرفه ای و  کاردانش وارد بازار کار می شوند که این میزان برای شاخه نظری کمتر از 40 درصد برآورد شده است.

این مقام مسؤول درباره وضعیت رشته های نظری هم یادآور شد: در استان بوشهر قبولی دانش آموزان تجربی در دانشگاهها 24 درصد است، ولی این میزان برای رشته های ریاضی و علوم انسانی ۶۵ درصد می باشد که نشان از دشواری رشته تجربی در مسیر شغلی دارد، هرچند بسیاری از دانش آموزان و خانواده هایشان آن را دارای موقعیت بهتری می دانند.

به گفته درتاج، حضور در رشته علوم تجربی، به معنای پذیرش رقابتی بسیار سخت تر برای ورود به دانشگاه و آینده شغلی می باشد، ضمن اینکه این امر  توازن را در  رشته های دیگر نظری و  شاخه فنی و حرفه ای  و کاردانش از بین می برد .از این رو هدایت تحصیلی تلاش دارد پیشنهادی آگاهانه به دانش آموز دهد ضمن اینکه وی در انتخاب آن آزاد است، مشروط به اینکه کف نمره موردنظر را کسب کرده و دارای حداقل  شرایط باشد.

وی همچنین عنوان کرد : توسعه شاخه های کاردانش و فنی و حرفه ای  نه تنها در اشتغال و تولید  تاثیر گذار است بلکه می تواند زمینه ساز اقتصاد مقاومتی مد نظر مقام معظم رهبری  و سیاستهای دولت تدبیر و امید نیز باشد.

معاون آموزش وپرورش استان بوشهر توضیح داد: هدایت تحصیلی براساس امتیازات کسب شده توسط دانش آموزان انجام می شود که در مجموع 100 امتیاز برای انتخاب رشته و هدایت تحصیلی درنظر گرفته شده است.

وی درباره جزییات این امتیازبندی گفت: 65 امتیاز آن فعالیت‌های مشاوره‌ای  و نظرات دانش آموزان ، اولیا ء ، مشاوران  و دبیران و 35 امتیاز  مربوط  به عملکرد تحصیلی دانش آموزان در سه سال دوره متسطه اول یعنی پایه های هفتم ، هشتم و نهم  است که بر اساس این امتیازات، دانش آموزان کف امتیاز را برای رشته مورد نظر کسب می کنند.

حسین درتاج ادامه داد: سهم عوامل موثر در هدایت تحصیلی به قرار زیر است:

 آزمونهای مشاوره ای ۳۰ امتیاز

عملکرد تحصیلی شامل نمرات پایانی دروس پایه های هفتم تا نهم با ضرایب مختلف ۳۵ امتیاز

نظر مشاور ۱۰ امتیاز

نظر دانش آموز ۱۰ امتیاز

نظر دبیران ۱۰ امتیاز

نظر والدین ۵ امتیاز

حسین درتاج با اشاره به برگزاری کارگاههای توجیهی  در مناطق آموزش و پرورش استان برای مشاوران، دانش آموزان و والدین جهت هدایت تحصیلی اضافه کرد:  امسال برای جلوگیری از بروز برخی مشکلات، آزمون های مشاوره ای انتخاب رشته به جای کاغذ ی به صورت اینترنتی و آنلاین برگزار شده است و امیدواریم با  اقداماتی که انجام شده  مشکلات سال گذشته را درهدایت تحصیلی دانش آموزان نداشته باشیم.

وی به والدین توصیه کرد: خانواده ها در انتخابات رشته به توصیه های مشاور مدرسه توجه کرده و سطح توانایی و علاقمندی فرزندان شان را مورد توجه قرار دهند تا منجر به این نشود که اواسط سال تحصیلی درخواست تغییر رشته دهند و تحصیل آنها با وقفه مواجه نگردد.

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر درپایان اظهار امیدواری کرد که با انجام این فرایندها دانش آموزان پایه نهم  در  نیمه دوم تیرماه بتوانند با در دست داشتن فرم هدایت تحصیلی  و پس از اخذ تصمیم بر اساس عوامل ذکر شده  نسبت به ثبت نام در پایه دهم اقدام نمایند.

موردی جهت نمایش و جود ندارد.
دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط آموزش و پرورش در سایت منتشر خواهد شد «پیام‌هایی که شامل تهمت یا افترا باشدمنتشر نخواهد شد» پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد
آخرین اخبار
اخبار برگزیده
دیدگاه